Szczeciński Klub Wysokogórski
70 - 526 Szczecin
ul. Mazowiecka 1

info@kwszczecin.pl


8. Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY
Zapraszamy do udziału w 7 Przeglądzie Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego, który odbędzie się 14-17 lutego 2019, ...   


Rabaty dla członków SKW
Informujemy o rabatach dla członków Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego.

W centrum wspinaczkowym GEKO rabat do 20% na zakup karnetów

Na ścianie wspinaczkowej Trango Towers - 15% rabatu na zakup karnetów

W centrum wspinaczkowym Big Wall - około 10%
rabatu na zakup karnetów

W sklepach sportowych CETUS – 10% rabatu

Rabaty aktualne są za okazaniem legitymacji klubowej z aktualnie opłaconymi składkami.

Pozdrawiamy Zarząd SKW   


Najnowsze w galeriach
Mateusz Szklarski


 


 


 
Nasi partnerzy


 

 

2014-02-01

Relacja z obozu w Śnieżnych Kotłach
1_167_WspinaczkaNaTurniPopiela3.jpg
Wspinaczka na Turni Popiela (D.Machniak, A.Opałka, R.Ryski)
2_167_WspinaczkaNaFilarzeMokrychScian_proc.jpg
Na Filarze Mokrych Ścian (P.Łesyk)
3_167_ZabRekinaITurniaPopiela.JPG
Wgląd w ściany
4_167_WariantFilaraTurniPopiela.jpg
Na Lewym Filarze Turni Popiela (P.Chodzyński)
Wyjazd w Śnieżne Kotły powoli staje się już naszą Klubową tradycją i jak widać na dłużej zawitał do naszego zimowego kalendarza. Nie inaczej było i w tym roku. Trzeba też przyznać, że i frekwencja dopisała, a co najbardziej cieszy, oprócz stałych bywalców pojawiło się kilku nowych klubowiczów, jak również klubowych weteranów (brawo Zbyszek !!!). W składzie ekipy mieliśmy również kilku naszych gości, w sumie w Chatce pod Śmielcem zawitało 13-stu zawodników w wieku od dwudziestu kilku do siedemdziesięciu lat !!! Taka gromadka pozytywnie nakręconych ludzi w zupełności wystarczała, by z odludnej chatki, gdzieś w Karkonoskiej głuszy, uczynić ciepłe i tętniące życiem schronienie, a działo się tam działo...

***


Ale zacznijmy od początku... Na wstępie należałoby przedstawić uczestników naszej akcji. W tym roku na zimowy obóz w Śnieżnych Kotłach zameldowali się (kolejność alfabetyczna):
 • Aleksander "Qba" Opałka (SKW)
 • Dariusz Machniak (KW Zielona Góra)
 • Jakub Michalak (SKW)
 • Jerzy Kawiak (SKW)
 • Krystian Kostecki (SKW)
 • Łukasz Stocki (SKW)
 • Michał Sośnicki (SKW)
 • Paweł Chodzyński (SKW)
 • Paweł Łesyk (SKW)
 • Robert Ryski (SKW)
 • Tomasz Dziobkowski (SKW)
 • Wojciech "Crasher" Jurkowski (niezrzeszony)
 • Zbigniew Borysewicz (SKW)

Ekipa zjeżdżała się w różnych dniach i o różnej porze, ale jedno co łączyło wszystkie zespoły to nocna przebieżka do chatki. Pierwsza grupa dotarła do ukrytego w głuszy schronienia o 4 rano, by już po kilku godzinach zaatakować Kotły. Powrót do zmarzniętej już chatki, rozpalanie pod kominkiem i wieczór przy świecach zszedł im jeszcze w skromnym gronie. Pozostała grupa stawiła się następnego dnia w Jagniątkowie około 1 w nocy. Wesołej gromadce podejście pod Śmielec upłynęło tak szybko, że aż pominęli tradycyjny pitstop przy "Parciorkach" (skały widokowe), za to przejście 3 sudeckich (drogi przecinające szlak) zostało odpowiednio uczczone. Oczywiście przywitali oni też odpowienio gospodzarzy :), dalszych wypadków łatwo się domyślić, tak więc Ci mieli już kolejną noc z głowy.

***


Kolejny dzień to pobudka, 6:30...hmmm... w zasadzie to przeciągnęła się do 7:00, no może 7:40. Każdy walczył aby ukraść jeszcze te kilkanaście minut w ciepłym śpiworze, dopiero łomot siekiery walczącego z drewnem Michała wyrwał wszystkich z letargu. Cóź i tak nie dało się wytrzymać, bo łeb bolał od tego... walenia toporem, niestety trzeba było się zrywać, tym bardziej, że "Michu" już podgrzewał nam chatkę :).
Przy śniadaniu szybka konfiguracja zespołów, kto z kim (bo na co to chyba jeszcze nikt nie wie), pakowanie lin, szpeju, i cała chatka wypełnia się dźwięcznym brzęczeniem haków, kości, igieł do traw i całego innego żelastwa. Ughhh... doskonale znamy ten zimowy obrządek i już wiemy że lekko nie będzie, oby tylko oderwać się od ziemi... oby.
Dzielimy się na cztery grupy: Jurek, Michał i Tomek uderzają na Filar Bezimmiennego, który dla zmyłki zaczyna się... źlebem. Qba, Darek i Robert idą im wtóry, jakkolwiek nieco innym wariantem. Krystian i dwóch Pawłów (Chodzyński i Łesyk) dla odmiany idą zawalczyć na Filarze Turni Popiela (wariantem Ruffa). Natomiast Jakub, Łukasz i Zbyszek uderzają na Śmielec. Pozostał tylko "Crasher", który przez swoją pasję (fotografia, filmowanie), będzie odmrażał sobie tyłek samotnie ;].

Dzień jak zwyle pełen wrażeń, których najwięcej funduje temperatura poniżej -15 stopni, północna wystawa ścian i lekki wiaterek dopełniają przyjemności na stanach. Chłopaki obrabiają się w mig i po godzinie 16:00 są już z powrotem w dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła, schodząc z góry Żlebem Jurkowym.
W ścianie zostaje jeszcze tylko zespół dwóch Pawłów i Krystiana. Chyba brakło im przygód, więc 2 wyciągi robią własnym wariantem, oczywiście trzeba szukać drogi. Na turni szczytowej meldują się około 16:00, powoli się ściemnia a trzeba jeszcze zakładać zjazdy itd., w tych górkach czuje się prawdziwą dzikość, żadnych śladów poprzedników, żadnych pętli. Ostatecznie pozostała trójka wraca do chatki sporo po zmroku, ale witają i ich wszyscy przy zastawionym stole. Ekipa nieco się martwiła więc nie rozpoczynali jeszcze chucznej uczty (ładny gest panowie!).

Turnia Popiela - Lewy Filar z własnym wariantemTurnia Popiela - Lewy Filar, prowadzi Krystian Kostecki
Turnia Popiela - Lewy filar wariantem własnymOstatni wyciąg Filara Turni Popiela, K.Kostecki, P.Chodzyński, P.Łesyk

Wieczór to już wesołe toasty (na czele ze słynnym Jurkowym "zdrowiem"), opowieści o górskich przygodach, wyprawach, a i głupot nie zabrakło. Atmosferę dodatkowo podkręca najstarszy z nas Zbyszek, który pamięta czasy uprzęży z pasów (...bezpieczeństwa) i rajdów z cegłami po Górach Bukowych. Szkoda kończyć tak pięknie rozpoczętej nocy, choć czas żegnać się z blaskiem świec i ogniem kominka... Co ciekawe najtrudniej przychodzi to "seniorom" - Michałowi, Zbyszkowi - oraz Krystianowi, którzy w pryczach lokują się ostatni, grubo po 1 w nocy.

Bezimmieny - Zachodni FilarMokre Ściany - na stanie P.Chodzyński
Bezimmieny - Zachodni Filar, D.Machniak i M.SośnickiMokre Ściany - na stanie P.Chodzyński

***


Rano znowu walka z półmrokiem, mozolne pakowanie gratów i wymarsz. Zespoły pozostają te same, tylko zmieniają się drogi. Jurek, Michał i Tomek wyruszają na Prawą Grzędę Rynny Skrzatów. Qba, Darek i Robert atakują Turnię Popiela, i to najprawdopodobniej wczorajszym wariantem Pawłów i Krystiana (niestety jeszcze nie ustaliliśmy, którędy przeszli, gdyż ze względu na ich późny powrót i nasz wyjazd, zdążyliśmy złożyć im tylko gratulacje). Krystian, Paweł & Paweł za swój cel obierają tym razem Filar Mokrych Ścian, prawdopodobnie Drogą Bartosza... - cóż myśleli, że idą po dziewiczym terenie, ale jednak były tam haki.... Ahhhh te 50 letnie topo !

Mokre Ściany - Droga BartoszaTurnia Popiela - Prawa grzęda Rynny Skrzatów
Mokre Ściany - Droga BartoszaTurnia Popiela - Prawa grzęda Rynny Skrzatów

Wieczór to smutne powroty, większośc załogi wraca już do domów i codziennych obowiązków, zostają tylko Kuba, Robert i Zbyszek. Kolejny dzień już tylko w trójkę a zostawiamy ich samych ze sprzątaniem chaty... Dzięki chłopaki !!!

I tak kończy się piękna przygoda z Kotłami, ale głowy do góry
- My se vrati !!!

***


Na koniec szczególne wyrazy podziękowania należą się Maćkowi Pętlickiemu z Sudeckigo Klubu Wysokogórskiego (zarządzającego chatką), całej ekipie "Akcji drewno" za przygotowanie schronu do zimy, Zarządowi Karkonoskiego Parku Narodowego za wydanie w ostatniej chwili pozwoleń (mało brakowało, by ze względu na odwlekajacą się zimę wyjazd się nie odbył) oraz Kubie Opałce za organizację imprezy.

P.S.
Więcej fotek wkrótce w galerii, a już na pewno na imprezie integracyjnej.


2014-01-27

Wielki Śnieżny Kocioł - przegląd formacji
1_166_DSCN4976.JPG
2_166_DSCN4951.JPG
3_166_DSC01532.JPG
Właśnie wróciliśmy z klubowego wyjazdu w Śnieżne Kotły, a w tak zwanym międzyczasie ukazał się ciekawy filmik prezentujący najważniejsze formacje ...   


2014-01-23

Piszą o nas ! - wspinanie.pl
1_165_wspinacze-sport-4-001.jpg
Fot. Bartosz Frątczak
2_165_wspinanie.pl.jpg
3_165_wspinacze-sport-20-002.jpg
Fot. Bartosz Frątczak
Znany portal wspinaczkowy wspinanie.pl zamieścił informację o naszy zawodach:

Wspianie.pl - ...   2014-01-22

Szczecińska Noc Integracyjna w ramach obchodów 60-lecia KW Szczecin
1_164_LogoKW_Obchody60lecia.jpg
Pragnąc godnie uczcić Sześćdziesięciolecie Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego serdecznie zapraszamy członków, sympatyków i przyjaciół SKW, a także wszystkich tych, którym tematyka ...   


2014-01-21

Puchar 60-lecia KW Szczecin - klasyfikacja generalna
1_163_LogoKW_Puchar60lecia.jpg
2_163_Plakat_FinalRound_2014_web.jpg
3_163_PlanszaSponsorow_FinalRound_2014_web.jpg
W ostatni weekend zakończyliśmy jubileuszowy cykl zawodów o Puchar 60-lecia Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Trzeba przyznać, iż mimo włożonego trudu, dziesiątek ...   


Do tyłu 11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31 Do przodu

 

copyright ©: Szczeciński Klub Wysokogórski 1953-2019