Szczeciński Klub Wysokogórski
70 - 526 Szczecin
ul. Mazowiecka 1

info@kwszczecin.pl


Akcja Drewno 2018
Drodzy klubowicze, 5 października, wyjeżdżamy na "Akcję Drewno", a tym samym rozpoczynamy przygotowanie "Chatki pod Śmielcem" do długiej i miejmy ...   


Nowe rabaty dla członków SKW
Zarząd informuje, że ustalono nowe rabaty dla członków Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego.

W centrum wspinaczkowy GEKO rabat - 20% na zakup karnetów miesięcznych i karnetów na 10 wejść.

Na ścianie wspinaczkowej Trango Towers - 15% rabatu na zakup karnetów.

W sklepach sportowych CETUS – 10% rabatu.

W sklepach HiMountain 10% rabatu.

Rabaty aktualne są za ...   


Najnowsze w galeriach
Mateusz Szklarski


 


 


 
Nasi partnerzy


 

 

2014-02-25

Zamknięcie obchodów 60-cio lecia Klubu na Festiwalu "O Góry!"
1_171_LogoKW_Obchody60lecia.jpg
2_171_Warta04.jpg
3_171_Warta05.jpg
4_171_Warta07.jpg
Z dziwnym żalem, a już na pewno sentymentem, zakończyliśmy obchody 60-lecia Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Zwieńczeniem tego okrągłego jubileuszu był specjalny ...   


2014-02-22

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków SKW
1_170_LogoKW.jpg
W związku z upływającym 3 letnim terminem kadencji Zarządu Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego Zarząd SKW podjął uchwałę o zwołaniu Zwyczajnego Walnego ...   


2014-02-05

Szczeciński Klub Wysokogórski na Festiwalu "O Góry"
1_169_Logo_FestiwalOGory.jpg
2_169_LogoKW_Obchody60lecia.jpg
3_169_KW_Oldschool.jpg
Zapraszamy na pokaz:

60 lat historii Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego


W ramach obchodów 60 ...   


2014-02-02

Puna de Atacama
1_168_grupa k.jpg
grupa
2_168_Bonete 6759 m k.jpg
Bonete 6759 m
3_168_Walter Penck 6658 m k.jpg
Walter Penck 6658 m
4_168_Viento 6028m k.jpg
Viento 6028 m
Z kolejnej miesięcznej wyprawy do Puna de Atacama (północna Argentyna) wrócił 31 stycznia br. członek SKW Edward Fudro. Był ...   


2014-02-01

Relacja z obozu w Śnieżnych Kotłach
1_167_WspinaczkaNaTurniPopiela3.jpg
Wspinaczka na Turni Popiela (D.Machniak, A.Opałka, R.Ryski)
2_167_WspinaczkaNaFilarzeMokrychScian_proc.jpg
Na Filarze Mokrych Ścian (P.Łesyk)
3_167_ZabRekinaITurniaPopiela.JPG
Wgląd w ściany
4_167_WariantFilaraTurniPopiela.jpg
Na Lewym Filarze Turni Popiela (P.Chodzyński)
Wyjazd w Śnieżne Kotły powoli staje się już naszą Klubową tradycją i jak widać na dłużej zawitał do naszego zimowego kalendarza. Nie inaczej było i w tym roku. Trzeba też przyznać, że i frekwencja dopisała, a co najbardziej cieszy, oprócz stałych bywalców pojawiło się kilku nowych klubowiczów, jak również klubowych weteranów (brawo Zbyszek !!!). W składzie ekipy mieliśmy również kilku naszych gości, w sumie w Chatce pod Śmielcem zawitało 13-stu zawodników w wieku od dwudziestu kilku do siedemdziesięciu lat !!! Taka gromadka pozytywnie nakręconych ludzi w zupełności wystarczała, by z odludnej chatki, gdzieś w Karkonoskiej głuszy, uczynić ciepłe i tętniące życiem schronienie, a działo się tam działo...

***


Ale zacznijmy od początku... Na wstępie należałoby przedstawić uczestników naszej akcji. W tym roku na zimowy obóz w Śnieżnych Kotłach zameldowali się (kolejność alfabetyczna):
 • Aleksander "Qba" Opałka (SKW)
 • Dariusz Machniak (KW Zielona Góra)
 • Jakub Michalak (SKW)
 • Jerzy Kawiak (SKW)
 • Krystian Kostecki (SKW)
 • Łukasz Stocki (SKW)
 • Michał Sośnicki (SKW)
 • Paweł Chodzyński (SKW)
 • Paweł Łesyk (SKW)
 • Robert Ryski (SKW)
 • Tomasz Dziobkowski (SKW)
 • Wojciech "Crasher" Jurkowski (niezrzeszony)
 • Zbigniew Borysewicz (SKW)

Ekipa zjeżdżała się w różnych dniach i o różnej porze, ale jedno co łączyło wszystkie zespoły to nocna przebieżka do chatki. Pierwsza grupa dotarła do ukrytego w głuszy schronienia o 4 rano, by już po kilku godzinach zaatakować Kotły. Powrót do zmarzniętej już chatki, rozpalanie pod kominkiem i wieczór przy świecach zszedł im jeszcze w skromnym gronie. Pozostała grupa stawiła się następnego dnia w Jagniątkowie około 1 w nocy. Wesołej gromadce podejście pod Śmielec upłynęło tak szybko, że aż pominęli tradycyjny pitstop przy "Parciorkach" (skały widokowe), za to przejście 3 sudeckich (drogi przecinające szlak) zostało odpowiednio uczczone. Oczywiście przywitali oni też odpowienio gospodzarzy :), dalszych wypadków łatwo się domyślić, tak więc Ci mieli już kolejną noc z głowy.

***


Kolejny dzień to pobudka, 6:30...hmmm... w zasadzie to przeciągnęła się do 7:00, no może 7:40. Każdy walczył aby ukraść jeszcze te kilkanaście minut w ciepłym śpiworze, dopiero łomot siekiery walczącego z drewnem Michała wyrwał wszystkich z letargu. Cóź i tak nie dało się wytrzymać, bo łeb bolał od tego... walenia toporem, niestety trzeba było się zrywać, tym bardziej, że "Michu" już podgrzewał nam chatkę :).
Przy śniadaniu szybka konfiguracja zespołów, kto z kim (bo na co to chyba jeszcze nikt nie wie), pakowanie lin, szpeju, i cała chatka wypełnia się dźwięcznym brzęczeniem haków, kości, igieł do traw i całego innego żelastwa. Ughhh... doskonale znamy ten zimowy obrządek i już wiemy że lekko nie będzie, oby tylko oderwać się od ziemi... oby.
Dzielimy się na cztery grupy: Jurek, Michał i Tomek uderzają na Filar Bezimmiennego, który dla zmyłki zaczyna się... źlebem. Qba, Darek i Robert idą im wtóry, jakkolwiek nieco innym wariantem. Krystian i dwóch Pawłów (Chodzyński i Łesyk) dla odmiany idą zawalczyć na Filarze Turni Popiela (wariantem Ruffa). Natomiast Jakub, Łukasz i Zbyszek uderzają na Śmielec. Pozostał tylko "Crasher", który przez swoją pasję (fotografia, filmowanie), będzie odmrażał sobie tyłek samotnie ;].

Dzień jak zwyle pełen wrażeń, których najwięcej funduje temperatura poniżej -15 stopni, północna wystawa ścian i lekki wiaterek dopełniają przyjemności na stanach. Chłopaki obrabiają się w mig i po godzinie 16:00 są już z powrotem w dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła, schodząc z góry Żlebem Jurkowym.
W ścianie zostaje jeszcze tylko zespół dwóch Pawłów i Krystiana. Chyba brakło im przygód, więc 2 wyciągi robią własnym wariantem, oczywiście trzeba szukać drogi. Na turni szczytowej meldują się około 16:00, powoli się ściemnia a trzeba jeszcze zakładać zjazdy itd., w tych górkach czuje się prawdziwą dzikość, żadnych śladów poprzedników, żadnych pętli. Ostatecznie pozostała trójka wraca do chatki sporo po zmroku, ale witają i ich wszyscy przy zastawionym stole. Ekipa nieco się martwiła więc nie rozpoczynali jeszcze chucznej uczty (ładny gest panowie!).

Turnia Popiela - Lewy Filar z własnym wariantemTurnia Popiela - Lewy Filar, prowadzi Krystian Kostecki
Turnia Popiela - Lewy filar wariantem własnymOstatni wyciąg Filara Turni Popiela, K.Kostecki, P.Chodzyński, P.Łesyk

Wieczór to już wesołe toasty (na czele ze słynnym Jurkowym "zdrowiem"), opowieści o górskich przygodach, wyprawach, a i głupot nie zabrakło. Atmosferę dodatkowo podkręca najstarszy z nas Zbyszek, który pamięta czasy uprzęży z pasów (...bezpieczeństwa) i rajdów z cegłami po Górach Bukowych. Szkoda kończyć tak pięknie rozpoczętej nocy, choć czas żegnać się z blaskiem świec i ogniem kominka... Co ciekawe najtrudniej przychodzi to "seniorom" - Michałowi, Zbyszkowi - oraz Krystianowi, którzy w pryczach lokują się ostatni, grubo po 1 w nocy.

Bezimmieny - Zachodni FilarMokre Ściany - na stanie P.Chodzyński
Bezimmieny - Zachodni Filar, D.Machniak i M.SośnickiMokre Ściany - na stanie P.Chodzyński

***


Rano znowu walka z półmrokiem, mozolne pakowanie gratów i wymarsz. Zespoły pozostają te same, tylko zmieniają się drogi. Jurek, Michał i Tomek wyruszają na Prawą Grzędę Rynny Skrzatów. Qba, Darek i Robert atakują Turnię Popiela, i to najprawdopodobniej wczorajszym wariantem Pawłów i Krystiana (niestety jeszcze nie ustaliliśmy, którędy przeszli, gdyż ze względu na ich późny powrót i nasz wyjazd, zdążyliśmy złożyć im tylko gratulacje). Krystian, Paweł & Paweł za swój cel obierają tym razem Filar Mokrych Ścian, prawdopodobnie Drogą Bartosza... - cóż myśleli, że idą po dziewiczym terenie, ale jednak były tam haki.... Ahhhh te 50 letnie topo !

Mokre Ściany - Droga BartoszaTurnia Popiela - Prawa grzęda Rynny Skrzatów
Mokre Ściany - Droga BartoszaTurnia Popiela - Prawa grzęda Rynny Skrzatów

Wieczór to smutne powroty, większośc załogi wraca już do domów i codziennych obowiązków, zostają tylko Kuba, Robert i Zbyszek. Kolejny dzień już tylko w trójkę a zostawiamy ich samych ze sprzątaniem chaty... Dzięki chłopaki !!!

I tak kończy się piękna przygoda z Kotłami, ale głowy do góry
- My se vrati !!!

***


Na koniec szczególne wyrazy podziękowania należą się Maćkowi Pętlickiemu z Sudeckigo Klubu Wysokogórskiego (zarządzającego chatką), całej ekipie "Akcji drewno" za przygotowanie schronu do zimy, Zarządowi Karkonoskiego Parku Narodowego za wydanie w ostatniej chwili pozwoleń (mało brakowało, by ze względu na odwlekajacą się zimę wyjazd się nie odbył) oraz Kubie Opałce za organizację imprezy.

P.S.
Więcej fotek wkrótce w galerii, a już na pewno na imprezie integracyjnej.


Do tyłu 10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28 Do przodu

 

copyright ©: Szczeciński Klub Wysokogórski 1953-2018